Araç Kiralamada Hukuki Sorumluluklar Nelerdir?

admin 0


Yaptığımız her işlemin hukuki sorumluluğu olduğu gibi araç kiralama işlemi yaparken de hukuki sorumluluk devreye girer. Bu sorumlulukları iyi bir şekilde bilerek araba kiralama işlemi yapmamız gerekiyor. Sakarya araç kiralama hukuki sorumluluk bulunduran araç kiralama şirket olmaktadır. Kira sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu’nda yer alır.

Kira sözleşmesinde kiraya verilen şeyin kullanımına karşı taraf için izin verildiğini ve kullanım karşılığında kira bedeli ödendiğine dair konular yer alır. Eğer araç kiralama işleminde uzun süreli yapacaksınız aracın servis süreçlerini de sizin yapmanız gerekir.

Araç kiralamada hukuki sorumluluğun olması kullanıcının arabaya zarar vermesini engeller. Bu sebeple hem araç kiralayan şirket hem de müşterinin hakkını korumak için hukuki sorumluluklar yerine getirilmelidir. Araç kiralamadan önce hukuki sorumluluklarınızı öğrenmeniz gerekir.


Kiracının Hukuki Sorumluluğu


Araç kiralama esnasında kiracının hukuki sorumluluğu olduğu gibi kiralayan kişinin hukuki sorumluluğu bulunur. Sakarya araç kiralama hukuki sorumluluğunu bilen bir firmadır. Araç sahibi olan ya da aracın muhafazası üzerinde olan kişiler kiracı sıfatı ile sicili bulunan araçları uzun süreli ya da kısa süreli kiralama hakkına sahiptir.

Ancak başka birinin aracını kendi siciliniz üzerinden kiraya vermek gibi bir hakkınız bulunmuyor. KTK’nıb 85/1 maddesine göre ” Motorlu bir aracın kasten ya da istemeyerek bir başkasının malına ya da canına zarar vermesi konusunda fiili tasarruf bulunduğu ispat edilir ise teşebbüsün sahibi işletme olur.” KTK 3. maddesinde ise aracın sadece şirketin müşteriye işleten sıfatı ile verdiği belirlendi.

Uzun süre araç kiralama konusunda hukuki sorumluluk çok önemlidir. Araç kiralama şirketi işleten kişiler ve aracı kiralayan müşteriler uzun süreli araç kiralama işlemi sırasında hassas davranması gerekir. Sakarya araç kiralama ile hukuki sorumluluklar göz önünde bulundurularak güvenilir araç kiralama imkânı sağlar.

Hukuki Sorumlulukta İspat Yükü Nedir?


Araç kiralama sözleşmesinde hukuki sorumluluk da ispat yükü göz önünde bulundurulur. Araca verilen herhangi bir zarar durumunda üçüncü bir kişinin olduğu ispat edilirse yaşanacak sorumluluklardan kurtulmak mümkün olur. Sakarya araç kiralama ile her konuda bilgi edinip daha sonra araç kiralama imkânı sağlayabilirsiniz.

Bazı belgeler ile birlikte hukuki sorumluluk da ispat yükünden kurtulmak mümkün olur. Bu belgelerden biri kiracıya adı verilen teslim belgesi oluyor. Bir diğeri ise kiralanan aracı kiracı tarafından işlettiğini gösteren belgeler oluyor. Aynı zamanda kiracının araç kirasını aldığına dair belgeler de ispat yükünde kullanılıyor.

Araç kiralama işlemi yaparken Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. İlgili kanunda yer alan maddeler doğru bir şekilde okunmalıdır. Araç kiralama sözleşmesinde yer alan her madde dikkatli bir şekilde okunmalı ve ondan sonra imzalanmalıdır. Özellikle uzun süreli araç kiralayan kişilerin sözleşmeye dikkat etmesi gerekiyor.

Araç Üzerinde Fiili Tasarruf


Aracın kiracı tarafından müşteriye mutlak Bir tasarruf ve hâkimiyet imkânı ile kiralamada sonucu araç üzerinde fiili tasarruf söz konusu olur. Araç üzerinde fiili tasarruf ve hâkimiyet kuran kişiler herhangi bir kaza durumunda davada kazanan kişi olabilirler. Bu sebeple hukuksal hususlar göz önünde bulundurularak araç kiralama işlemi yapmak son derece önemlidir.

Trafik kanununda yer alan maddeler dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Hem kiralayan kişi için hem de kiracı kişi için hukuki sorumluluklar yerine getirilmediği takdirde daha büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir. Sakarya araç kiralama son derece etkin bir hizmet sunarak güvenilir bir şekilde araç kiralamanıza yardımcı olur. İyi bir araştırma ve sözleşmeyi okuma sonucu araç kiralamalısınız. https://www.sakaryarehberim.com/a/arac-kiralama adresinden hizmet alabilirsiniz.

Formun Üstü

Formun Altı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *